Kişisel Taktik

  Paylaş
  avatar
  Ramenia
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 74
  Rep : 1174
  Rep Gücü : 1003
  Kayıt tarihi : 29/12/09
  Yaş : 27

  Kişisel Taktik

  Mesaj tarafından Ramenia Bir Cuma Ocak 01, 2010 1:36 am

  Öncelikle kendimi tanıtmamın faydalı olacağını düşünüyorum. Ben aşağıda okuyacağınız taktikleri kullanarak ogame.org evren 5 te ittifaksız liderdim "aşağıda okuyacaklarınız ile" en güçlü ittifaklar dahi bana saldıramadı. Güçlü savunmam sebebiyle.ogame.org da 5 ci evrene has ACS uygulamasıyla dahi evrenin en güçlü 5 oyuncusu bana saldıramaya çalışmadılar, oyunda hiç bir ay saldırısı almadım hatta tüm evreni sürklase ettim. (ACS=5 kişi bir araya gelip tek kişiye saldırması). Ozellikle ogame.org’da Account paylaşımından ceza alana dek liderdim ki ;çok saçma bir cezaydı çünki farklı ip lerden aynı kişinin girip girmediğini veya aynı ip den birden fazla oyuncunun 24 saat ...... olmasını kimse kanıtlayamaz. Kanıtlayabilmesi için her oyuncunun başına bir operatör konması gerekir.

  Oyundan uzaklaşmamı sağlamak için normalde account paylaşımı cezası 1 günken bana ceza verilmeden birgün önce bu ceza 28 yıla çıkartıldı ve oyuna dönmem imkansızlaştırıldı. Belkide ben üstüme alındım:)

  Benim taktiğim neden savunma ve Neden Savunma yapmayı tercih etmeli ?

  Bana göre şuan için ogame de en iyi strateji önce savunma. Güvenliği yüksek tutup saldırıları karşıladıktan sonra filo yapımına geçirilmelidir.Savunma için hem düşük maliyeti hemde etkinliği açısından roketatar ve hafif lazer yapın derim.

  Bu konuda birçok itiraz gelecektir eminim ama şunu söylemeliyim ki ogame’de savunma birimlerinin fiyat/performans oranı her zaman için gemilerden çok daha yuksek, yuksek kelime olarak yetersiz esasında en az 2 kat demek daha uygun olacaktır. Ayrıca herhangi bir savaştan sonra savunma unitelerinin %70 geri döner ama hiç bir savaşta yok olan filo geri dönmez. Savunmanın %70 geri döndüğü için kalan %30 u tamamlamak daha kolay olacaktır oysa filoyu baştan yapmak gerekecektir.

  Savunmanın harabe alanının olmaması saldırıları bir o kadar da zorlaştırır çünkü saldırılarda ana amaç gezegende biriken madenden çok ortaya çıkan harabe alanını toplamaktır; saldıranın deut tüketimi de cabası.

  Savunmada lazer ve roketatar yanında en önemli silahlarından biride antibalistik roketler yani gezegenlerarası roket yakalıyıcılar,en az 20 tane olmalıdırlar ki roket saldırılarını önleyip savunmanızı çökertmesinler.Aslında biraz göreceli diyebiliriz duruma göre 30 40 hatta 100 tane de olabilir; Çok güçlü bir oyuncuya aynı anda birden fazla gezegenden roket saldırısı olabileceği ihtimaliyle bu sayının yüksek olması bir zorunluluktur.

  Savunmanın sağlamlığı ve üstüne birde filo kurarsanız size saldırılmasını oldukça güçleştirirsiniz; Ayla yapılan saldırıları da imkansız hale getirirsiniz. Bu söylediklerim sadece """Ana gezegen""" içindir, sömürgelerinize savunma yapmanız bence gereksiz daha doğrusu guclu savunmalı bir gezegeniniz olması yeterli. Diğer gezegenlerin savunmalarına harcayacağınız madeni savunma yaptığınız gezegene harcamak daha mantıklı, unutmayın ki savunmalarınızı gemileriniz gibi birleştiremezsiniz tamamını bir noktada birleştirmeniz daha etkin olmanızı sağlayacaktır.

  Bu şekilde ki bir savunmayla hem devamlı ...... olmaktan hemde madenlerinizi havada taşımaktan kurtulursunuz.

  Savunma için roketatar ve hafif lazerden başka birşey yapmayın sayılarının çokluğu sebebiyle bazı savaşlarda saldıran çok güçlü olduğu halde 6 round sonunda saldıran savunmayı yıkamadığı için savaş berabere biter. Diğer yandan verimlilik açısından Ağır lazer Gaus vs diğer savunma silahları harcadığınız madenle orantılı bir güce sahip değiller.Kanımca bu oyunun bir mantık hatası.İlerde eğer düzeltilirse o zaman onları yapmak mantıklı olabilir.

  Savunma stratejisini eleştireceklere sıfırdan başlayalım derim karşılaştırmak için istedikleri evrende hatta 1 ayda avans veririm:).Birileri tutturmuş illa filo bas savunma yapma diyor???tabi ki bu da taktiktir savunmayla beraber filo yapsak ne kaybederiz?

  Peki sadece savunursak saldırı nasıl yapacağız ya da hiç yapmayacak mıyız?

  Oyunun can alıcı elemanı "casus sondası" dır. Evet yanlış okumadınız tüm saldırılarımı casus sondaları ile yaptım savunmasız gezegenlere özellikle inaktif (i) (I) lı gezegenlerden.35 000 civarında casus sondamla kimi zaman saatte 1.500.000 maden topladım.

  Casus sondalarının en büyük dezavantajı deut u çok yakması, yakıt tüketimini azaltmak için içten yanmalı motoru kademe 14 çıkardım ayrıca hızını düşürüyordum...İnanılması güç ama evrende yaklaşık 300-400 civarı sömürgem vardıSmile. iki tane boşta gezegeniniz olsun birini madeni bol olan galakside herhangi bir yere konuşlandırın. Casus sondalarını ve nakliye gemilerini bu gezegene gönderin sağa ve sola doğru 30 ar sistemi taradıktan sonra boşaltmaya başlayın. İşiniz bittikten sonra madenleri nakliyelerinizle ana gezegene gönderin. 30 sistem taktiğim yakıt tüketimini en aza indirir. Uyarmalıyım ki casus sondası sizi bilgisayar başına kitler, oyun casus sondalarıyla durağanlıktan çıkıp çok daha dinamik bir hale geliyor. İkinci boştaki gezegeni ise size saldıranlara karşı kullanın yakınlarına bir gezegen kurup gezegenlerarası roket yapın savunmasını zayıflatıp filoyla saldırın.:Gezegenlerarası roket kademeleri artıracak madeni tabi ki casus sondalarıyla toplayacaksınız.
  Filo başlarda benim en zayıf noktamdı oyundan çıktığımda evrenin birinci büyük filosu bana aitti casus sondalarından dolayı ceza almama yakın komuta sayısını arttırmakla meşguldüm maalesef komutalarımla saldırmama izin vermediler:) oyundaki birçok rekor bana aitti içten yanmalı motor kademe 14 tüm ogame.org rekoruydu. Son olarak tüm gezegenlerde metal kristal deut üretimi aynı kademede olsun. Özellikle deut araştırmalar ve saldırılar için size çok lazım,asla deutu düşük seviyelerde tutmayın zira evrenin en pahalı madeni deut.

  Ben oyun süresince 2 gün savunma 1 gün üretime yönlendim,savunma derken daha çok roketatar,roketatar yapınca kristal artar artan kristal casus sondasına gitmeli ne kadar çok casus sondası o kadar çok maden toplaman demek. Filo benim için üçüncü öncelik diyebilirim bazı inaktif gezegenler için oda savunması olanlar için, eğer amaç birinci olmaksa benim taktiğim şuan için en iyisidir belki biraz sabır ister ama dayanılmazdır:) geriden gelmenin zevki anlatılmaz, herkes sizi seyreder:) 20.000 civarı casus sondam olduğunda filomda 100 adet komuta ve 4000 hafif avcı vardı.30.000 casus sondası olduğunda 800 komutam vardı hafif avcım 5000 civarındaydı, kimse benim savunmamı aşamadığı için saldırmaya cesaret edemedi.35.000 casus sondam olduğunda günde ortalama saatte10.000.000 maden topladım kanımca hiç bir taktik bu kadar maden toplayamaz.

  hızlı büyümek için en iyi yol 1. maden seviyelerini 2.casus sondası sayını 3. bilgisayar tekniğini (bu sayede saldırdığın inaktif gezegen sayısı artar,dolayısıyla topladığın maden de artar) ikincil öneme sahip olanlar ise nanit fab + gezegenler arası araştırma ağı.inaktif gezegenlere saldırılarda (büyük nakliye ile olan) ana gezegen dışına hiç çıkmadım gelen madeni söylediğim alanlara harcadım.

  Umarım açıklayıcı olmuştur:(oynadığım taktik yakından izlendi ogame de ama hala kimse çözemedi) olası sorulanızı aşağıda elimden geldiğince açıkladım.

  Size filo ile savunma arasındaki üstünlüğü basit bi fark ile anlatayım bence en iyi saldırı gemisi komuta bunun için 60.000 maden lazım 60.000 madenle 30 tane roketatar yaparsınız veya bir adet komuta speedsimde karşılaştırın 4 tane komuta 30 tane roketatarı ancak geçebiliyor. Birde %70 i geri döndüğüne göre savunmanın, nasıl karşılaştırabilirim savunmayla filo yu tabi ki savunma:)

  Önce savunma sonra filo sonra biraz da sabır:) hızlı ilerleme için bazıları metali ve kristali yüksek tutup filo basar ama;oyunun iyi oyuncularına tarla olur hep:) söylediğim taktiğe oyunun birincisinin bile saldırması için bayağı bir düşünmesi lazım, hele birde onun filosuna uzakta biryerdeyseniz.

  Defalarca bunu forumlarda ve yöneticilerle ifade etmeme rağmen oyun datalarında rapidfire özelliği dışında pek bir değişiklik yapılamadı .Son olarak ogame.org da 7 ci evrende oynuyorum.

  Son olarak çok oyun oynadım ama hiç bir zaman hile yapmadım(isteyen inanır isteyeninanmaz ispat yükümlülüğüm olduğunu sanmıyorum ki ispat zorluluğunu da kabul edersiniz.) hileyle oynayanların oyundan ne zevk aldığını hep merak ederim:)tabi ki bu bi tercih meselesi .

  Cevap yazmamın sebebi savunma ve probe üzerine kurulu taktiğimi kendisinin de deneyerek bulması ve bu taktiğin herkes tarafından öğrenilmesini istemem idi. Fazla övündüysem bu sanırım benim hakkım. Ayrıca ben buradaki övünmelerimle hiç bir menfaat sağlamadım bir ittifak kurup kimseyi ona davet etmedim kimse beni tanımaz, adımı sanımı bilmez (ogame içinde beni bilen 1-2 kişidir) benim övünmelerim kime ne zarar verdi kompleksten başka:)

  İttifak kurmadım ve hiçbirine katılmadım ama benim gorduğum temel hata Egosunu tatmin için ittifak kuran üyelerine emir yağdırıran kurucular. İttifaklar elbette kurulacak ama demokratik bir yönetim olmalı asker mantığıyla yönetilen ittifakları reddediyorum oyun mu oynuyoruz askerlik mi yapıyoruz? Alınacak kararlar üyelerin salt çoğunluğuyla alınmalı.Yoksa ittifak lideri veya ittifağın beyin takımı adı verilen üç beş kişi tarafından alınmamalı! Sırf bu sebeplerden ittifaklara katılmayı doğru bulmadım.

  Aslında ogame insana küçük dersler veren gerçeğe yakın bir oyun çünkü birçok oyunda bilgisayara karşı oynarsınız sanal belleğe karşı.Burada ise karşınızda ...... gerçek oyuncular olması insana hayata dair bazı ipuçlerı verir. Etki tepki; saldırdığınız ve karşılığında küfür yediğiniz birine nasıl bir taktik izlemelisiniz? Ona karşılık olarak küfür mü etmelisiniz? veya suskun mu kalmalısınız? veya küfür etmeden diyalog yoluyla onu doğru yola mı getirebilirmisiniz? veya veya veya...İttifakları küçük birer devlet olarak görürseniz çok büyüyen ama o derece de üyelerinden uzaklaşan ittifaklar vardır büyüdükçe hantallaşma olur zamanla çözülmeler görülür,veya az üyeli ama birbirine sıkı sıkıya bağlı ittifaklar bunlar büyük ittifaklara göre hem avantajlı hemde dezavantajlı durumlara sahipler ;ittifak savaşlarında çoklu saldırıya uğrmak gibi.

  Bunun yanında ittifaklarda asıl önemli olan insanlarla ikili ilişkileri geliştirebilirsiniz.dostluklar geliştirebilirsiniz paylaşmayı öğrenebilirsiniz belki de hiç göremeyeceğiniz insanlarla...Buda bilgisayar başında oyun oynamnın veya zaman geçirmenin asosyal bir kişilik oluşturduğu (yada bunu yapanların asosyal kişilik oldukları)tezine, antitezdir sanırım:)

  Peki hedef bulmak bu kadar kolay mı?

  Aslında daha önce belirttim ama tekrar belirteyim sondalarla saldırıları savunmasız gezegenlere özellikle inaktif (oyuna uzun süre girmeyen 35 gün sonunda da kayıtları silinecek olan ve aldıkları saldırılar yüzünden genellikle 2-3 gün içinde savunmaları sıfırlananlar) gezegenlere saldırın. Bunlardan epey mevcuttur oyun içinde.

  Diyelim elinizde 35.000 casus sondanız var nedir bunun taşıma kapasitesi 150.000 civarındadir %100 le giderse ortalama 3 dakika da saldıryı yapar geri döner.(mesafe uzadıkça zaman artar ) diyelim saldıracağınız gezegende 100.000 metal 50.000 kristal 20.000 deut var.100+50+20=170 göndereceğiniz casus sondası sayısı 17.000 kapasitesi 85.000 getireceği maden 100.000/2+ 50.000/2+20.000/2 =85.000
  10 saniye sonra ikinci saldırıyı yaptığımızı varsayalım(geri kalan sondalarımızdan gönderiyoruz 35.000-17.000=18.000 casus sondamız daha var) kalan maden 50.000 25.000 10000 göndereceğimiz sonda sayısı 8.500 kapasitesi 42.500 getireceği maden 50.000/2+25.000/2+10.000/2=42.500 yine 10 saniye sonra 3.cü saldırı gönderecğimiz sonda sayısı(kalan sonda sayımız 18.000-8500=9500) 4250 kapasitesi 21.250 getireceği maden 21.250 aşşa yukarı 3,5 dakikada topladığımız maden 144.000 civarı.diyelim bu 4 dakika olsun 60/4=15 gezegene saldırı yaparız saatte 15*144.000 =2.160.000

  Puanlar arttıkça inaktif gezegenlerde maden seviyeleri yükseldiği için gezegenlerde yüksek oranlarda madenler birikir önemli olan en çabuk ve ençok kimin toplayacağıdır. Yaptığım hesaplarda standart sapmaları göze almadım maksimum da tuttum maden oranları dengesizze sondaların doluluk oranları azalır)

  Devamlı kontrol gerekiyor

  "i" ve "I" lı gezegenleri belli bir sırayla giderim birgün hep sağa savunması olanlara nakliye ve savaş gemisi gönderirim .Bu şekilde saldırmak zor geliyor ve sıkıcı dersen bilemem size kalmış.1 ci olduktan sonra günde 3-4 saat oyuna girmem yetiyordu baştan biraz sıkı oynamak gerekiyor kafaya oynamak için yoksa sinirleriniz geriliyor bir zaman sonra, saldırı yediğinizde. Ama eğer bu probe ları aktif kullanmak istemiyorum derseniz bunun yerine savunma + maden seviyelerini arttırmanız sizin yükselmenize yardımcı olacaktır.

  Ben oyun içinde hiç bir madeni arttıramadım

  Asla ticaret yapmadım sanırım araştırmalarınız eksik oyunu iyi incelerseniz maden arttırma imkanınız sıfır daima (biraz beklemeyle) artan madeni kullanacak bir yeriniz vardır mesela deut kullanımı için içten yanmalı motor takımı birebirdir veya bilgisayar tekniği içten yanmalı motor takımı casus sondalrının hızını arttırarark deut tüketimini azaltır. Oynadığım oyunda metal seviyeleri en düşük deut seviyeleri en yüksek seviyede olduğu halde elimde hep metal arttı deut yetmedi. casus sondasıyla saldırı kısıtlaması dediğiniz gibi günde 9 saldırı ben asla aşmadım bunu ve bu sebeple hiç bir ceza almadım accountum çoğu zaman denetleniyordu 1ci olduğum için.

  Taktiğimi 0 puandan itibaren kullanacaksanız ne yapmalısınız

  İlk önce her galaksiye(1 2 3 nolu galaksiler) 100 er sistem arayla üçer gezegen kurun sonda sayınız artınca bu gezegenlere gönderin sondaları ,sırayla boşaltın gezegenin sağını ve solunu 30 sistem sağa 30 sistem sola bakmanız size yetecektir daha sonra diğer gezegene geçin orda da aynı taktiğe devam sonda sayınız artınca 2-3 saldırıda boşaltırsınız gezegeni, topladığınız madenle o gezegenin kademelerini arttırın kalanı ana gezegene araştırma ve savunma için.


  Gaus topu ve plazma atıcı harcadığınız madene oranla daha az saldırı gücü sağlıyor teknik detaya şuan giremem baya uzun bir açıklama var ama speedsimde deneyin roketatar ve hafif lazer daima daha iyi sonuç veriyor.Aslında mantık basit bir plazma atıcıya ne kadar maden harcıyorsunuz bu madenle ne kadar roketatar veya hafif lazer yaparsınız ve bu savunma silahlarıyla aynı düşmana ,diyelim komuta hangisi daha başarılı ise o üstündür.Ki defalarca denedim roketatar ve hafif lazer her zaman üstün ve bunlar dışında başka savunma silahı yapmak mantıksız(mevcut verilerle,değişiklik yapılırsa bilemem)

  Artık taktiği çoğu kişinin bildiği de doğrudur

  Bu taktik tümüyle bana aittir Yani OMS taktiği (savunma +casus sondasıyla saldırı +casus sondasıyla nakliye), ogame-tr.com a taktiğimle ilgili bir yazı göndermiştim ama oaradaki yöneticilerin kanımca ilgisizliklerinden dolayı site yenilendiğinde "sizden gelen taktikler" bölümünden kaldırıldı.

  Aslında taktiğimi bu sitede(ogame-tr.com) açıklama sebeplerimden biri de buydu bir başkasının bu taktiği daha önce uygulamış olması durumu o zaman kimse çıkıpta (yöneticilerden) böyle bir taktik biliniyordu gibi bir yazı gelmedi.

  Bu kadar çok casus sondam olduğu için hergün dalga konusu oldum ne yapacaksın o kadar casus sondasını filo da birinci olmak için mi yaptın filan gibi,bu konuda ki görüşlerimi hiç bir zaman dile getirmedim.  ogame.org 5 evrende 37.000 casus sondam vardı Almanya dahil ki 4-5 yıllık bir geçmişi var almanya da ogame in hiçbir alman oyuncu çıkıp demedi ki bu taktik eski zaten biz bunu biliyoruz madem biliyorlar neden hergün ogame.org 7 evrende ki gezegenime habire bakar dururlar:)Niye ogame.org forumlarında herkes kafa kafaya verir beni nasıl alt ediceklerini tartışırlar?İttifak forumu değil yanlış anlamayın ogame.org genelinde tartıştılar benim taktiğimi ,ana gezegenimin sonda raporuna kadar.sizce neden başka bir oyuncunun casus sonda sayısı yazılmadı oraya da benim ki yazıldı?

  Peki sondaları nasıl sakladım..

  İlk olarak savunmam çok iyi oldugu için sondalari saklama gibi bir derdim olmadi hiç..Eger savunmaniz yeterli degilse 8 veya 9. galaksiye bir sömürge kurmanizi tavsiye ederim.ogame den ciktiginizda sondalari oraya gonderin.baslarda ben oyle yaptim.


  Standart Oyuncu Hataları Bu bolum steinbergerin taktiği üzerinden nejdeath'in yorumudur.
  Diyorlar ki sürekli havada filo tutun hızı yüzde 10 yapın 8 9 saatte gönderin.asıl bu taktiğin ne kadar riskli ve yanlış olduğunu ben size anlatayım:

  Filoyu gönderdikten sonra oyuna bikaç sonra vaktin olduda girdin diyelim ve savaş açacaksın ama filon havada bekle gelsin ve o girdiğin zaman maden kasmaktan başka bişey yapamazsın.

  2-Tabiki yenilmeyen savunma yoktur.ama unutmayın yenilmeyen filoda yoktur.ölüm yıldızı (ları) bile patlatılabiliyor. Savunma en azından kendini yenileyebiliyor

  3-Eğer çok iyi bir filonuz varsa filoyu havaya kaldırdınız diyelim ama rakipleriniz ayı varsa sizin filonuzun ineceği saniyeyi bile hesaplıyabiliyor. Hadi filo tam inmeden geri çağırdınız 8 saat yol almıştı ve bir 8 saat daha rakibiniz aydan bunuda görüyor ve tekrar iniş saatini bile hesaplayabiliyor ama geri çağır yaptıktan sonra geri dönüşü yok bu işin ve filon yere ayak bastıktan yaklaşık bir 10 saniye sonra yerle bir ve sonuç kaybedilen 100.000’lerce puan.

  4- Çok iyibir savunman varsa filo kaldırmaya gerek yok saldırı alacağım demeye gerek yok geceleri uykusuz kalacağım demeye gerek yok arkadaşın biri gece saat 4de saldırı yapıyordum diyor düşünün gece saat4de incin top oynuyor

  5-Herkesinde dediği gibi yenilmeyecek savunma yoktur ama unuymayınki savaş sadece 6 raund sürüyor önemli olan 6 raund sanunda yenilmemek ve savunmanda kaybettiğin şeylerin yüzde 70’i sende kalıyor oluşacak harabede sende kalıyor çünkü adamın harabeyi alması için mutlaka kazanması lazım ve oyunda kimse körü körüne savaş açmaz kesin kazanacağı savaşları açar ve bu adamları caydırmanın en iyi yolu savunma savunma ve savunma


  Alıntıdır.
  avatar
  kingmk999
  Çaylak
  Çaylak

  Mesaj Sayısı : 1
  Rep : 1
  Rep Gücü : 0
  Kayıt tarihi : 31/12/09

  Geri: Kişisel Taktik

  Mesaj tarafından kingmk999 Bir Salı Ocak 05, 2010 9:20 pm

  Paylaşım için saol +rep
  avatar
  NickeLBaCK
  Çaylak
  Çaylak

  Mesaj Sayısı : 2
  Rep : 2
  Rep Gücü : 0
  Kayıt tarihi : 16/04/10

  rere

  Mesaj tarafından NickeLBaCK Bir Cuma Nis. 16, 2010 10:30 am

  slm kardes; kişisel taktiğini baştan sona okudum gayet çarpıcı şeler yazmışın ama kafama su soru takıldı sondaların yuk tasıma kapasıtesı artık kaldırılmadımı? yoksa yanmalı motor tk ilerlettikce bos ambar acılcakmı kendılıgınden?şimdiden tşk ederim
  avatar
  Ramenia
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 74
  Rep : 1174
  Rep Gücü : 1003
  Kayıt tarihi : 29/12/09
  Yaş : 27

  Geri: Kişisel Taktik

  Mesaj tarafından Ramenia Bir Çarş. Tem. 14, 2010 9:09 am

  sondanın yük taşıma kapasitesi kaldırıldı malesef


  _________________

   Forum Saati C.tesi Ocak 20, 2018 6:51 am